Strona główna
RTV i AGD
Tutaj jesteś
RTV i AGD ile wynosi abonament rtv

Ile wynosi abonament rtv?

Data publikacji 1 lutego 2022


Choć każdy przynajmniej raz słyszał o abonamencie radiowo-telewizyjnym, to jednak zaskakująco mała grupa osób wie, jakie są jego szczegóły. Mało kto wie, ile wynosi abonament RTV, kiedy się go powinno płacić i kto jest z niego zwolniony. Wiele osób nie wie, jakie są kary za niepłacenie tego abonamentu. Warto poznać te wszystkie szczegóły, ponieważ może to uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi podczas kontroli. Jak to zatem wszystko wygląda w szczegółach?

Jakie są stawki abonamentu RTV?

Kto musi płacić abonament radiowo-telewizyjny? Jak można się łatwo domyślić te osoby, które mają w domu przynajmniej jeden telewizor lub odbiornik radiowy. Ile jednak konkretnie wynosi stawka, z której trzeba się rozliczać?
Zdecydowanie najtańsze jest posiadanie samego odbiornika radiowego, ponieważ ten kosztuje 7,5 zł miesięcznie. Co jednak w sytuacji, gdy ma się również telewizor? Powoduje to podniesienie miesięcznej opłaty do kwoty 24,5 zł.
Oczywiście nie ma potrzeby opłacania abonamentu co miesiąc. Istnieje możliwość rozliczania się co trzy miesiące, co pół roku, a nawet raz na rok. Jakie się wtedy uzyskuje obniżki z tytułu większych wpłat? Jeśli opłacać się będzie abonament raz na dwa miesiące, to jego koszt wyniesie wtedy 47,5 zł. W przypadku opłacania go od razu za trzy miesiące rachunek wyniesie nas 70,60 zł. Opłata co pół roku to 139,70 zł, a raz na rok to 264,60 zł. Jak więc widać, jeśli płaci się od razu za cały rok, można znacznie na abonamencie oszczędzić.

Jakie są kary za niepłacenie abonamentu?

Rzecz jasna wielu posiadaczy telewizorów oraz odbiorników radiowych nie stosuje się do obowiązku opłacania za nie abonamentu. Z jakimi konsekwencjami muszą się oni liczyć w takim wypadku?
Jak się okazuje, kara za niepłacenie abonamentu jest naprawdę surowa. W przypadku złapania przez kontrolera można dostać karę nawet 700 złotych, co jest kwotą bardzo dotkliwą dla każdego.

Czy każdy musi płacić abonament?

Warto się więc w tym miejscu zastanowić nad tym, czy każdy posiadacz odbiornika RTV jest zobowiązany do opłacania za niego abonamentu. Jak się okazuje niekoniecznie, ponieważ są takie osoby, które z abonamentu są zwolnione. Zaliczają się do nich wszyscy ci, którzy ukończyli 75 lat. Co więcej, abonamentu nie muszą opłacać osoby z pierwszą grupą inwalidzką, niezdolne do pracy lub też posiadające znaczny stopień niepełnosprawności. Dodatkowo do tej grupy zaliczają się także osoby bezrobotne, inwalidzi wojenni oraz wojskowi.

Budowa lub remont domu

Redakcja ecofrio.pl

Witamy na Ecofrio - blogu tematycznym poświęconym wnętrzom. Znajdziesz tu treści tworzone przez naszą redakcje, składającą się z pasjonatów wnętrz, ogrodów i nowinek technicznych. Mamy nadzieję, że zaciekawią Cię dostępne tu inspiracje, porady dotyczące pielęgnacji roślin, aranżacji wnętrz i doboru odpowiednich akcesoriów ogrodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?