ecofrio.pl

Blog tematyczny o ogrodzie

DomOgród

Jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu przed domem?

Jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu przed domem?

Ogród przed domem to wizytówka posesji. Koniecznie trzeba zadbać, by był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Jakie rośliny posadzić przed domem i jak zaplanować przestrzeń?

Nie tylko iglaki

Aranżacja ogrodu przed domem nie jest prostym zadaniem. Jest to ta część ogrodu, którą widzą wszyscy, którzy nas odwiedzają.

Jeszcze do niedawna przed domem najczęściej sadzone były tuje. Nie ma się czemu dziwić. Są to drzewa, które dosyć szczelnie osłaniają ogród przed wzrokiem sąsiadów. Jednocześnie rosną wysokie, strzeliste i eleganckie. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że kompozycja z tujami w roli głównej nie jest wyjątkowa.

Wybierając rośliny, które mają pojawić się przed domem warto zadbać, by były one posadzone warstwowo. Najbliżej płotu powinny znaleźć się drzewa. Pod nimi warto posadzić krzewy, które będę rosły w środkowej części kompozycji.

Idealne będą derenie kanadyjskie, barwnik pospolity czy rumianka japońska. Kompozycję powinny zamykać niskie rośliny, które są wytrzymałe i jednocześnie radzą sobie dobrze w cieniu. Funkia ma ciekawe liście i urocze drobne kwiatuszki. Tawułki pięknie kwitną, a komarzyca ma interesujące liście i odstrasza komary.

Planując przestrzeń przed domem warto również pomyśleć o trawniku, na którym znajdzie się interesujący klomb z charakterystycznymi roślinami, skalniak czy ogrodowa dekoracja. Trzeba jednak pamiętać, że zadbany trawnik wymaga wiele pracy i starań.

Ścieżki, światła i altanki

Aranżacja ogrodu przed domem powinna również obejmować takie elementy jak oświetlenie, które nie tylko musi być praktyczne, ale również estetyczne.

Planując oświetlenie trzeba pamiętać, że lampy muszą znaleźć się w pobliżu ścieżek, którymi wieczorem się poruszamy. Dobrze musi być również oświetlone wejście na posesję oraz dojście do drzwi frontowych.

Oświetlenie warto uzupełnić lampkami solarnymi, które są niezwykle ciekawe i eleganckie. Do nowoczesnego ogrodu idealne będą lampki kule. W ogrodzie rustykalnym sprawdzą się latarnie, a do ogrodu wiejskiego żarówki, które wykorzystamy jako świetlną girlandę.

Planując ogród przed domem koniecznie trzeba zadbać również o wygodne i estetyczne ścieżki. Do nowoczesnego ogrodu można zrobić ścieżki oraz podjazd z kostki brukowej. W ogrodzie rustykalnym sprawdzą się drewniane plastry, a kamiennie będą pasowały zarówno do ogrodu wiejskiego, jak i nowoczesnego.

Koniecznie trzeba pamiętać, by aranżacja ogrodu przed domem była spójna z architekturą domu. Tylko w ten sposób można uzyskać harmonijną przestrzeń, która będzie elegancka i przyjazna.

Udostępnij