Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród skalniak

Jak zaprojektować skalniak w ogrodzie?

Data publikacji 10 lipca 2022

Skalniak to niewielka część ogrodu, w której dominuje niska roślinność a pomiędzy nią porozkładane są różnej wielkości kamienie. W ten sposób właściciele ogrodów chcą upodobnić swój ogród do krajobrazu, który naturalnie występuje w górach. Nie jest to proste i na pewno wymaga wcześniejszego planu. Jednak dobrze przygotowany skalniak cieszy oko przez lata i nie wymaga zbyt wielu prac ogrodowych.

Jak przygotować plan skalniaka?

Wielu ludzi szuka informacji na temat tego, jak zrobić skalniak. Wbrew pozorom nie jest to zwykła rabata, czy kopiec i wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Najłatwiej jest zrobić skalniak na naturalnej skarpie lub na zboczu, które odchodzi od tarasu. Kiedy w ogrodzie nie ma odpowiedniego miejsca, trzeba je przygotować.

Ziemię, na której będzie znajdować się skalniak trzeba przekopać i oczyścić z korzeni oraz drobnych kamieni. Jeśli wcześniej rosła na niej trawa, trzeba to zrobić bardzo dokładnie, by nie przerastała zbytnio wokół posadzonych roślin. To również dobry moment na nawożenie. Ziemię można zmieszać z piaskiem lub torfem, by była bardziej żyzna.

Następnie trzeba uformować spadek, jeśli teren nie jest naturalnie ukształtowany. Należy pamiętać, by nie był on zbyt stromy. W razie deszczu, zwłaszcza intensywnego, woda po skalniaku będzie nadmiernie spływać. Rośliny będzie można posadzić po około 10 dniach, gdy ziemia osiądzie.

Rozkład roślin i kamieni należy dobrze przemyśleć. Wskazane jest, by duże kamienie znajdowały się niżej. Zawsze trzeba je wkopać na głębokość około 15 – 20 cm. Na skalniaku zazwyczaj sadzi się rośliny wieloletnie, głównie zielone i płożące.

Jakie rośliny posadzić na skalniaku?

Rośliny, które będą rosły na skalniaku powinny lubić podobne warunki glebowe. Najczęściej są to krzewy, byliny i niskie drzewa. Pierwotnie skalniaki składały się tylko z roślin górskich, dziś jednak po prostu mają cieszyć oko właścicieli.

Na skalniaku w słonecznym miejscu dobrze poradzi sobie miniaturowa kosodrzewina albo płożący jałowiec. Sprawdzą się również floksy oraz rozchodniki. Ozdobne trawy, zwłaszcza te niewysokie także często sadzone są na skalniakach. Najpopularniejsze odmiany to turzyca oraz kostrzewa sina.

Na skalniaku mogą również rosnąć rośliny cebulowe: krokusy, przebiśniegi i tulipany, które zwiastować będą wiosnę.

Ważne jest, by rośliny wieloletnie regularnie przycinać i nie dopuścić do tego, by rozrastały się nadmiernie. Trawy można posadzić w glebie w pojemnikach, ponieważ często mocno się rozkrzewiają.

Dobrze przemyślany skalniak nie będzie wymagać od właściciela ogrodu wielu prac w sezonie. Wystarczy tylko odpowiednio go nawodnić. Zaś późną jesienią i wczesną wiosną pozbyć się gałęzi i ściąć te, które nadmiernie się rozrosły.

Płyty indukcyjne vs ceramiczne – która opcja jest lepsza?

Redakcja ecofrio.pl

Witamy na Ecofrio - blogu tematycznym poświęconym wnętrzom. Znajdziesz tu treści tworzone przez naszą redakcje, składającą się z pasjonatów wnętrz, ogrodów i nowinek technicznych. Mamy nadzieję, że zaciekawią Cię dostępne tu inspiracje, porady dotyczące pielęgnacji roślin, aranżacji wnętrz i doboru odpowiednich akcesoriów ogrodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?