ecofrio.pl

Blog tematyczny o ogrodzie

RTV i AGD

Telewizor czy projektor co do salonu?

Telewizor czy projektor co do salonu?

Choć wiele osób uważa, że w nowoczesnych mieszkaniach nie ma już miejsca na telewizor, to jednak w dalszym ciągu jest to dość przydatne urządzenie. Wykorzystywać je można nie tylko do oglądania linearnej telewizji, lecz np. do portali streamingujących filmy i seriale. Ostatnimi jednak czasy bardzo poważnym konkurentem dla klasycznego telewizora stał się projektor. Czy warto go kupić? Telewizor czy projektor co do salonu? Na które rozwiązanie warto postawić?

Charakterystyka telewizora

Jaka jest najważniejsza zaleta telewizora i z jakiego powodu warto go wybrać zamiast projektora? Jak można się łatwo domyślić, telewizor jest zwyczajnie tańszy. Dobry model można kupić już za około 3 tysiące złotych, podczas gdy dobry projektor to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, kupując tak tani telewizor, obraz na nim będzie bardzo dobrej jakości w dosłownie każdych warunkach.
Innego typu ciekawą zaletą, o której wielu użytkowników telewizorów nie zdaje sobie na co dzień sprawy, jest dość proste wkomponowanie go w wystrój wnętrza. Nie trzeba poświęcać wiele miejsca, aby wygodnie i zdrowo można było go oglądać.
Jakie są natomiast wady telewizora? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że z reguły ma on dość mały ekran. Oczywiście można kupić model naprawdę duży, lecz po pierwsze będzie o wiele droższy, a po drugie zajmie naprawdę wiele przestrzeni w pomieszczeniu.

Charakterystyka projektora

Z jakiego powodu osoby lubiące oglądać telewizje, czy też filmy lub seriale wybierają projektory? Zdecydowanie najważniejszą ich zaletą jest to, że dzięki nim można osiągnąć naprawdę olbrzymi ekran. Powoduje to, że produkcje filmowe ogląda się na nim praktycznie tak samo, jak w kinie.
Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że projektor zajmuje o wiele mniej miejsca. Oczywiście nadal trzeba go powiesić i podczas oglądania zagospodarować dość sporo miejsca na ścianie, lecz jeśli się go nie używa, praktycznie można zapomnieć, że w pomieszczeniu ma się taki sprzęt. Nie da się tego rzecz jasna powiedzieć o telewizorze, który cały czas zajmuje dość sporo miejsca na ścianie.
Jakie są natomiast wady takiego projektora i dlaczego nie jest on powszechnie wykorzystywany? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o cenie takiego urządzenia. Można rzecz jasna kupić model dość tani w cenie lepszej klasy telewizora, lecz pamiętać trzeba o tym, że charakteryzować się on będzie dość niską jasnością. Spowoduje to, że będzie się go dobrze użytkowało w nocy, lecz za dnia będzie to praktycznie niemożliwe z uwagi na za dużą ilość dziennego światła. Chcąc kupić model o wysokiej jasności, trzeba za niego zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Udostępnij