Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?
Data publikacji 30 stycznia 2022
Zima w naszym klimacie znana jest z tego, że bywa dość kapryśna. Kojarzy się z deszczem, śniegiem, mrozem, a przede wszystkim – z nieustanną wilgocią. Nic więc dziwnego, że warunki atmosferyczne nie wpływają korzystnie na to wszystko, co znajduje się w naszym ogrodzie. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę. Kluczowe znaczenie ma więc to, z jakiego materiału są one wykonane.
Zima a meble drewniane
Drewniane meble ogrodowe są wybierane przez nas szczególnie często. Trudno się temu dziwić. Są nie tylko piękne, ale i wyjątkowo wytrzymałe, choć ta ostatnia cecha daje o sobie znać przede wszystkim wtedy, gdy się o nie dba we właściwy sposób. Chłodniejsze miesiące mogą się dla nich okazać wyjątkowo trudnym czasem, nic więc dziwnego, że drewniane meble ogrodowe wymagają starannego zabezpieczenia. W pierwszej kolejności należy je dokładnie wyczyścić, konieczne jest przy tym również ich równie precyzyjne wysuszenie. Przed zimą warto też przyjrzeć się im krytycznie, gdy zaś dostrzeże się choćby drobne usterki – wykonać czynności związane z ich naprawą. Dobrym pomysłem będzie też zaimpregnowanie ich przed zimą, a następnie – znalezienie dla nich pomieszczenia chroniącego je nie tylko przed niskimi temperaturami i wilgocią, ale i przed zbyt dużym ciepłem. Jeśli decydujemy się na przykrycie mebli, warto zwrócić uwagę na to, czy materiał, którego używamy w tym celu, jest oddychający.
Meble metalowe zimą
Ogrodowe meble metalowe są znacznie trwalsze niż te, które wykonano z drewna. Nie oznacza to jednak, że zimą nic im nie grozi. Niskie temperatury nie stanowią dla nich poważniejszego wyzwania, dużym problemem może jednak okazać się rdza. Zimowe miesiące są przecież nie tylko chłodne, ale i wilgotne, a w takich warunkach rdza rozwija się wyjątkowo szybko.
Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku mebli drewnianych, także meblom metalowym warto się starannie przyjrzeć, potem zaś naprawić wszystkie ewentualne uszkodzenia. Jeśli pojawiły się ślady rdzy lub uszkodzenia warstwy ochronnej, należy jak najszybciej uzupełnić tego rodzaju ubytki. Można je trzymać zarówno w garażu, jak i w piwnicy upewniając się, że są one całkiem suche. Jeśli mamy do czynienia z żeliwnymi meblami ogrodowymi, ich przesuwanie może być kłopotliwe. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po jeden ze specjalnych pokrowców. Tu warto podkreślić, że im bardziej są one dopasowane do wymiarów mebli, tym lepiej. Dbając o to zyskamy gwarancję, że do ich wnętrza nie dostanie się woda.