Jak ustawić domową klimatyzację?
Data publikacji 30 stycznia 2022
Domowa klimatyzacja nie jest już przejawem luksusu, lecz staje się powoli takim samym urządzeniem jak lodówka, telewizor czy też piekarnik. Pomimo jednak tego, że zdobywa ona naprawdę wielką popularność, to jednak mało kto wie, jak się z niej powinno korzystać. Wielkie problemy sprawia jej umiejscowienie w domu, lecz przede wszystkim to, jak wyregulować jej działanie. Jak ustawić domową klimatyzację, aby była ona efektywna, a jednocześnie bezpieczna dla zdrowia?
Gdzie powinna być umieszczona klimatyzacja?
Zdecydowanie najważniejszym pytaniem, jakie powinien sobie zadać każdy kupujący klimatyzację, jest to, gdzie powinna być ona umieszczona. W którym dokładnie miejscu domu powinna być klimatyzacja założona?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że zlokalizowanie miejsca klimatyzatora jest kluczowe, jeśli chce się uzyskać efektywność jego pracy, lecz również zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Z tego też powodu nie zaleca się wieszania go w takim miejscu, którym narażać będzie domowników na zimne podmuchy powietrza. Gdzie więc najlepiej go umieścić? Wielu specjalistów poleca, aby zawiesić klimatyzator na ścianie w środkowej części mieszkania. Poleca się np. nad drzwiami. Co bardzo ważne, odradza się montowanie klimatyzatora w pobliżu sypialni, ponieważ jego działanie może nieco przeszkadzać podczas snu.
Jak powinna być ustawiona domowa klimatyzacja?
Kolejną bardzo ważną sprawą, o której nie można zapominać, gdy planuje się zakup klimatyzacji, to zdobycie wiedzy na temat tego, jak powinna być ona ustawiona. Nie można ustawić na niej zbyt niskiej temperatury, ponieważ grozi to po pierwsze uszkodzeniem urządzenia, a po drugie poważnym zagrożeniem dla zdrowia domowników. Jak więc powinno się taki sprzęt ustawiać, aby działał bezpiecznie, a zarazem efektywnie?
Przyjmuje się, że różnica temperatury poza domem, a tym które chce się osiągnąć w domu nie powinna być wyższa niż 7 stopni. Oznacza to, że jeśli na zewnątrz panuje 30-stopniowy upał, nie powinno się ustawiać klimatyzacji na 20 stopniu, lecz maksymalnie na 23. Przyjmuje się, że najlepsze warunki panują wtedy, gdy temperatura w pomieszczenia waha się pomiędzy 21 a 25 stopni.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jaka będzie wilgotność w pomieszczeniu. Jak bowiem wiadomo, klimatyzacja ma tendencje do wysuszania powietrza, co może się bardzo negatywnie odbić na zdrowiu. Przyjmuje się, że wartość wilgotności nie powinna spadać poniżej 40%, lecz z drugiej strony nie powinna ona być wyższa niż 60%.
Ostatnią sprawą jest to, jaka powinna być siła nawiewu klimatyzatora. Jest to parametr określający szybkość nadmuchiwanego powietrza. W tym wypadku nie powinno ono przekraczać 0,2 km/h.